Projekt
Kształcenie i szkolenie osób bezrobotnych przez służby zatrudnienia oraz instytucje szkoleniowe z uwzględnieniem zagadnień ekonomii społecznej.
Lider
PUP Mława
Partner
Fundacja Gospodarcza Pro Europa
Instytucja przyjmująca
Centro Studi ed Iniziative Europeo, Włochy, Sicilia, www.cesie.org
Termin
01.12.14 – 28.02.16
W projekcie uczestniczyć będzie 20 osób, tj. 14 pracowników Urzędu Pracy w Mławie, zaangażowanych w aktywizację zawodową bezrobotnych, organizację szkoleń i staży zawodowych oraz 6 pracowników Fundacji Gospodarczej Pro Europa, organizujących szkolenia i doradztwo zawodowe dla osób pozostających bez zatrudnienia i współpracujących z Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Głównym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych personelu obu instytucji, tak by możliwe było zaproponowanie klientom obu podmiotów jeszcze bardziej efektywnych i urozmaiconych form wsparcia. Pracownicy będą obserwować funkcjonowanie spółdzielni socjalnych, urzędu pracy w Palermo i instytucji zajmujących się kształceniem bezrobotnych oraz postarają się ustalić, o jakie elementy należy wzbogacić tradycyjne szkolenie i doradztwo zawodowe aby przynosiło ono lepsze efekty w pracy z osobami należącymi do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy projektu rozwiną także swoją wiedzę na temat ekonomii społecznej i dowiedzą się jak można zastosować jej zasady w procesie reintegracji społecznej i zawodowej w odniesieniu do osób, w przypadku których tradycyjne formy edukacyjne i doradcze nie przyniosły rezultatów.
Dominującą formą działania w ramach projektu będzie job shadowing, dzięki któremu uczestnicy projektu będą mogli poznać praktyczne aspekty funkcjonowania odwiedzanych instytucji i organizacji.
Projekt jest realizowany przez Urząd i Fundację wspólnie, gdyż obie instytucje działają w tym samym obszarze wsparcia dla osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych i poszukujących zatrudnienia, ale z punktu widzenia prawnego i organizacyjnego, zasadniczo różnią się od siebie. Wspólne przedsięwzięcie pozwoli dostrzec i w pełni wykorzystać wszystkie aspekty zgromadzonych doświadczeń, a następnie skutecznie je upowszechnić.
Uzupełnienie wiedzy, rozwinięcie doświadczeń i podniesienie kompetencji osobistych przez uczestników projektu pomoże im lepiej wykonywać ich zadania zawodowe, a ich skuteczność będzie przekładać się na lepsze wyniki pracy Urzędu i Fundacji, lepszy odbiór społeczny obu podmiotów, a przede wszystkim przyczyni się do skutecznego zaktywizowania większej liczby klientów obu instytucji.
W celu upowszechnienia rezultatów projektu PUP, wspólnie z Fundacją Pro Europa, zorganizują seminarium końcowe, podczas którego zaproszonym gościom, tj. zwłaszcza przedstawicielom władz lokalnych, instytucji i organizacji wspierających osoby zagrożone wykluczeniem oraz reprezentantom podmiotów ekonomii społecznej i instytucji zaangażowanych w kształcenie ustawiczne oraz szkolenia, zaprezentują wyniki wymiany. Przekazane zostaną informacje dotyczące zasad funkcjonowania spółdzielni socjalnych we Włoszech, efekty ich pracy oraz możliwości wykorzystania doświadczeń włoskich w warunkach polskich. Seminarium stanie się okazją do promowania najlepszych praktyk, które sprawdziły się w UE w zakresie aktywizacji zawodowej, przekwalifikowania osób pozostających bez zatrudnienia oraz ekonomii społecznej, a także do dyskusji na temat perspektyw wdrożenia elementów tego systemu w Polsce.
Dla osób bezrobotnych, zainteresowanych tworzeniem spółdzielni socjalnych, przeprowadzone zostaną warsztaty, w ramach których dowiedzą się oni w jakim celu tworzy się spółdzielnie socjalne i dlaczego warto stać się członkiem spółdzielni. Personel obu instytucji wysyłających udzielać będzie wyjaśnień w kwestiach dotyczących strony formalno-prawnej powoływania spółdzielni w Polsce oraz w zakresie podstaw ekonomicznych, warunkujących sukces rynkowy podmiotu. Koszty, związane z realizacją warsztatów jak i seminarium, poniesione będą przez organizatorów w ramach środków własnych, poza projektem.
Uczestnicy wymiany przeprowadzą także spotkania ze współpracownikami, podczas których zaprezentują zgromadzony materiał informacyjny, podzielą się spostrzeżeniami oraz odpowiedzą na pytania. Doświadczenia zdobyte w czasie mobilności wykorzystywane będą w praktyce zawodowej, tj. będą długofalowo oddziaływać zarówno na współpracowników i klientów obu wysyłających partnerów jak i na otoczenie obu jednostek. Wiadomości i umiejętności wyniesione z obserwacji prowadzonych na Sycylii zostaną skonfrontowane z polską praktyką, a najlepsze rozwiązania posłużą do usprawnienie organizacji szkoleń, staży i doradztwa zawodowego, a także innych form aktywizacji zawodowej i społecznej klientów Urzędu i Fundacji.
Po zastosowaniu innowacji we własnych jednostkach, uczestnicy projektu będą brać udział także w odbywających się na terenie województwa konferencjach i wydarzeniach mających związek z działaniem podmiotów ekonomii społecznej i przeciwdziałaniem zjawisku wykluczenia. Będą referować, jak zastosowanie nowych narzędzi w doradztwie zawodowym i szkoleniach wpływa na ich efektywność. Ustosunkują się też do kwestii możliwości wdrożenia mechanizmów ekonomii społecznej w proces wyposażania w umiejętności zawodowe i społeczne osób zagrożonych wykluczeniem.
Informacje na temat rezultatów projektu i możliwości wykorzystania zgromadzonych doświadczeń w polskiej praktyce zawodowej szkoleniowców, doradców zawodowych i innych pracowników zaangażowanych w przekwalifikowanie bezrobotnych, zostaną upowszechnione w postaci ulotek i biuletynu informacyjnego, dostępnych w formie papierowej lub elektronicznej w siedzibach Urzędu i Fundacji Pro Europa oraz na stronach internetowych wszystkich partnerów. Dzięki temu zapewniony zostanie nieograniczony dostęp wszystkich zainteresowanych do wiadomości z zakresu efektów zrealizowanego projektu. Możliwa będzie także otwarta dyskusja na temat wartości kształcenia personelu urzędów pracy i instytucji szkoleniowych w ramach projektów mobilnościach.



