
PRZYKŁADOWE Sprawozdanie z mobilności
Sprawozdanie z mobilności odbytej w ramach projektu
nr 2022-1-PL01-KA122-ADU-000078573
Jako uczestniczka projektu pn. „WIGOR – podwyższenie kompetencji edukatorów i kadry zarządzającej w klubach i centrach seniora”, realizowanego w ramach programu Erasmus +,
w terminie 16.04.2023 – 29.04.2023 odbyłam mobilność na Maltę. Wszelkie działania
w ramach mobilności zostały przygotowane przez Organizację Przyjmującą, tj. Stage Malta, której przedstawicielką była Martha-Marie Gauci.
Głównym celem mobilności było zwiększenie jakości procesu edukacji i aktywizacji seniorów w klubach seniora oraz poznanie innowacyjnych programów i narzędzi niezawodowej edukacji seniorów w klubach seniora.
Malta jest krajem, w którym funkcjonuje Ministerstwo Seniorów i Aktywności Osób Starszych na czele którego stoi Jo Etienne Abela – Minister ds. aktywnego starzenia się. Dzięki Organizacji Przyjmującej miałam możliwość osobistego spotkania i rozmowy
z przedstawicielami ww. ministerstwa.
W trakcie spotkania przedstawiciele ministerstwa zaprezentowali prowadzoną na Malcie politykę senioralną oraz szczegółowo omówili programy pomocowe skierowane do osób starszych. Dzięki udziałowi w spotkaniu zapoznałam się ze specyfiką działań na rzecz seniorów, realizowanych na szczeblu regionalnym oraz rządowym.
Dowiedziałam się jakich narzędzi i działań używa się na Malcie w celu umożliwienia seniorom aktywnego starzenia się. Przekazano mi informacje nt. działających tam Centrów Aktywnego Starzenia Się, w których seniorzy, również Ci z niepełnosprawnościami, mogą korzystać m.in. z organizowanych wycieczek i spotkań, dzięki którym pozostają aktywni społecznie i fizycznie, mają kontakt z innymi ludźmi, nie czują się samotni, mogą podzielić się swoimi pasjami, trenują ciało i umysł przy okazji miło spędzając czas. Przedstawicielki ministerstwa przekazały również informacje nt. procedur obowiązujących podczas rekrutacji do Centrów Aktywnego Starzenia Się, a także wymaganej od kandydatów dokumentacji.
Ponadto, podczas wizyty w Ministerstwie Seniorów i Aktywności Osób Starszych przekazano mi informacje nt. świadczonych na rzecz seniorów następujących programów pomocowych
i usług społecznych:
– Program Opiekun w domu
– Społeczna usługa geriatryczna
– Społeczna konsultacja psychogeriatryczna
– Centra aktywności dla osób z demencją
– Usługa dietetyka domowa
– Usługa terapii zajęciowej
– Praca społeczna, itp.
Poznałam również sposoby wsparcia finansowego ww. programów pomocowych
Kolejnym ważnym miejscem spotkań podczas mobilności były zorganizowane przez Organizację Przyjmującą wizyty m.in. w następujących klubach seniorach:
– Organizacja Fondazzjoni Nanniet Malta
– Marsascala Active Ageing Centre
– Mellieha Active Ageing Centre,
– Dar il – Madonna tal – Melieha, Trig il- Qalb Imqaddasa
Wszystkie z ww. klubów seniora to miejsca spotkań osób starszych, które działają w oparciu
o ustalony harmonogram spotkań, i z których seniorzy mogą dobrowolnie korzystać.
Podczas odbytych wizyt miałam okazję poznać osoby koordynujące pracę w klubach seniora. Koordynatorzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem w zakresie współpracy
z wolontariuszami oraz wspierania seniorów o mniejszych szansach, również tych zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzięki spotkaniom z osobami działającymi na rzecz seniorów mogłam zapoznać się z metodami współpracy ze społecznością lokalną oraz sposobami na pozyskanie wolontariuszy stanowiących ogromną wartość w realizacji wszystkich działań skierowanych do osób starszych. Obserwacja pracy w klubach seniora umożliwiła mi poznanie różnych narzędzi oraz metod edukacji i aktywizacji seniorów. Zapoznałam się z metodyką organizacji pracy w klubach na Malcie, mogłam obserwować współpracę z wolontariuszami oraz poznałam sposoby na zapewnienie trwałości i zwiększenie dostępności usług klubów dla społeczności lokalnej. Ważnym elementem obserwacji było praktyczne poznanie narzędzi coachingu, jak również programów niwelujących różnice społeczne wśród uczestników. Dzięki wizytom w klubach seniora i możliwości osobistej rozmowy z seniorami, wolontariuszami oraz koordynatorami zwiększyła się moja świadomość nt. tolerancji dla odmienności oraz konieczności promowania postaw ekologicznych.
Dorota Moryson
WIGOR – podwyższenie kompetencji edukatorów i kadry zarządzającej w klubach i centrach seniora.
Cele projektu:
- Zwiększenie jakości procesu edukacji i aktywizacji dorosłych, w tym seniorów w klubach, dzięki zdobyciu przez edukatorów, koordynatorów i organizatorów działań nowej wiedzy i umiejętności oraz zmianie ich postaw.
- Uzyskanie i transfer, do warunków Fundacji, innowacyjnych programów i narzędzi niezawodowej edukacji seniorów pozwalających w ciągu 3 m. od zakończenia mobilności na zastosowanie ich w praktyce w klubach.
OGŁOSZENIE O NABORZE
Z dniem 04.11.2022 r. ogłaszamy nabór kandydatów do projektu WIGOR – podwyższenie kompetencji edukatorów i kadry zarządzającej w klubach i centrach seniora. Realizowanego w ramach programu Erasmus + .
Obszary zainteresowania job shadowingu obejmować będą:
– narzędzia i metody edukacji i aktywizacji społecznej seniorów w klubach i centrach seniora,
– organizację pracy,
– sposoby na zapewnienie trwałości, zwiększenie dostępności usług klubów dla społeczności lokalnej oraz wsparcia finansowe działalności,
– zwiększenie umocowaniem działań klubów przez współpracę z wolontariuszami i lokalnymi NGO,
– praktyczne poznania narzędzi coachingu i programów niwelujących różnice społeczne między uczestnikami, promujących postawy ekologiczne, akceptacji różnorodność i tolerancji dla odmienności.
Będą 3 etapy obejmujące swoim zasięgiem okresy życia projektu.
Okres I to m.in.: promocja i rekrutacja, wyłonienie 8 os. grupy uczestników, przygotowanie projektu umowy partnerskiej, wizyta przygotowawcza, przygotowanie kulturowe i językowe ( języka branż.).
Okres II to m.in. mobilność na Malcie, wizyty w klubach, obserwacja uczestnicząca.
Okres III to m.in.: monitoring i ewaluacja ciągła, opracowanie rezultatów (narzędzia i metody opisane w celach projektu), proces upowszechnienia.
Wyjazd na mobilność na Maltę : 16.04.2023-29.04.2023
WYCIĄG Z PROTOKOŁU KOMISJI REKRUTACYJNEJ 21.11.2022 r.
Tabela numer 2 kwalifikacja merytoryczna uczestników.
Nazwisko i imię | Razem punktów |
B. Jacek | 22 |
C. Roman | 30 |
G. Joanna | 22 |
J. Elżbieta | 22 |
K. Grażyna | 21 |
L. Beata | 22 |
M. Dorota | 23 |
R. Teresa | 34 |
T. Katarzyna | 21 |
U. Agata | 23 |
LISTA REZERWOWA
K. Grażyna
T. Katarzyna
WIZYTA PRZYGOTOWAWCZA odbyła się w dniach 6.11.2022 – 12.11.2022 r.
Celem jej było:
– przygotowania szczegółowego harmonogramu job shadowingu
– przygotowania do podpisania umowy partnerskiej,
– poznania warunków działalności Partnera na miejscu
– uzgodnienie zakresu i lokacji czasowej job shadowingu.
KONFERENCJA PRZEDWYJAZDOWA
Dnia 25.11.2022 r. odbyła się konferencja międzynarodowa poświęcona sposobom aktywizacji społecznej i zawodowej seniorów w klubach i centrach seniora. Zebrało się ponad 120 osób z rożnych instytucji i organizacji zajmujących się aktywizacja seniorów. obok foto sprawozdanie z konferencji. Konferencja była elementem projektu „Wigor” i miała rozpocząć dyskusję na temat sposobów utrzymania aktywności seniorów, instytucjonalnego wsparcia dla działalności klubów i centrów seniora. W konferencji uczestniczyła m.in. reprezentantka Partnera Przyjmującego z Malty – Pani Martha-Marie Gauci Head of Internationalisation STAGE MALTA. Przedstawiła Ona ciekawe doświadczenia w zakresie aktywizacji seniorów. Była to także okazja do omówienia efektów wizyty przygotowawczej.

